اولین جلسه ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان اشکذر به میزبانی شهرداری اشکذربرگزار شد

اولین جلسه ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان اشکذر به میزبانی شهرداری اشکذربرگزار شد


اولین جلسه ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان اشکذر به میزبانی شهرداری اشکذربرگزار شد

 

 

به گزارش روابط عمومی شهرداری اشکذر اولین جلسه ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان اشکذر با حضور کلیه اعضا روز دوشنبه مورخ 94/10/21 در محل شهرداری اشکذر برگزار شد . آقای جعفری پور شهردار اشکذر ضمن خوش آمد گویی به فرماندار و سایر اعضا هدف از برگزاری این جلسه را هماهنگی های لازم جهت  برگزاری هرچه باشکوه تر و سلسله اقداماتی که قرار است در آستانه سال نو انجام  شود را عنوان کرد.خلاصه گزارش به شرح ذیل می باشد.

در ابتدا پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا.. مجید آقای مهدی جعفری پور اشکذری شهردار اشکذر ضمن خوش آمد گویی ضرورت توجه ویژه به ایام خجسته نوروز و عید باستانی نوروز ، آمادگی شهرداری اشکذر را درخصوص خدمات رسانی به مسافرین و ارج نهادن به شهروندان از طریق آماده سازی شهر اعلام و همکاری سایر دستگاهها را جهت ارائه خدمات بهتر به مسافران و شهروندان عزیز را خواستار شد.جعفری پور خلاصه اقداماتی که در باب بهار 95 تدوین و انشاا.. قابلیت اجرایی با کمک سایر ادارات را پیدا می کند تشریح کرد، باتوجه به اینکه پارک اشکی در ورودی شهر قرارگرفته است ضرورت آماده سازی این پارک ، ترمیم آب نما،اسکان با توجه به کاهش حجم پارکینگ را یاد آور شد ،اتمام اجرای طرح اتوبانک و ساماندهی و ایجاد پارکینگ از طریق محوطه و خیابان پشت پارک،احداث سرویس بهداشتی ضلع شرقی پارک، تنظیف ویژه پارک ، احداث ظرفشویی ثابت و استقرار ظرفشویی سیار، ایجاد شبکه آب شرب  در پارک اشکی، تقویت و توسعه سیستم صوت را در پارک اشکی یادآور شد. در ادامه شهردار اشکذر در خصوص راه اندازی تور اشکذر گردی و سرویس دهی رایگان از طریق 2 دستگاه مینی بوس ،راه اندازی کمپ شترسواری و اسب سواری ، استقرار سطل زباله سیار،استفاده از پتانسیل های هنری،فرهنگی،ورزشی شهرستان در خصوص برگزاری مراسم ها ، نحوه تهیه و توزیع نقشه و بروشور و تجمیع آن از طریق کتابچه و یکسان سازی مطالب، نصب بنر از طریق تابلو ، داربست، نظارت و ضرورت جانمایی نصب بنرها از طریق شهرداری، تکمیل و پایان یافتن حفاری ها حداکثر تا 15/12/94  ، اجرای برنامه های شاد در محل پارک ها با همکاری ادارات ، ویژه برنامه های سال نو، تنظیف و آماده سازی اماکن تاریخی ، گردشگری، اسکان و استفاده از مدارس و تنظیف محوطه های آن، در صورت امکان آماده سازی میادین فیروزآباد و حجت آباد،آماده سازی بخشی از پارک بزرگ شهر و پارک بانوان، شناسایی و طراحی دیوارها و رنگ آمیزی آن و توجه ویژه به پاک سازی دیوارها بعد از انتخابات ، آمادگی و تمهیدات لازم در خصوص چهارشنبه آخرسال و تجمیع برنامه ها در محلی خاص،  توجه ویژه به کمپ جنب پلیس راه، چیدن سفره هفت سین در چندین نقطه شهر، جمع آوری سد معابر شهرعلی الخصوص جاده سنتو با کمک سایر دستگاههای ذیربط، کاشت گل و چمن در میادین، استقرار واحدهای خدماتی،درمانی،انتظامی،آتش نشانی ، امداد و نجات در محل اسکان ها، طراحی و ساخت تیزر تبلیغاتی و نمایش گلیپ گردشگری و توزیع بسته فرهنگی گردشگری ،پذیرایی چای صلواتی ،تهیه و توزیع غذاهای محلی،ترمیم حفاری های سطح شهر،تهیه لباس متحدالشکل جهت پرسنل شهرداری، تکمیل نیروها و ماشین آلات، نمایشگاه دستاوردهای ادارات ، نیز از اقداماتی است که این شهرداری با همکاری سایر ادارات در دست تهیه و برنامه ریزی دارد.

 

آقای محمد رضا شاه حسینی  فرماندار محترم شهرستان اشکذر

ضمن تقدیر و تشکر از حسن توجه و خوش سلیقگی و پیش دستی شهردار محترم اشکذر اشاره کرد شهرداری اشکذر رکن اصلی ستاد تسهیلات و از مهمترین نهادی است که هرساله خدمات خوبی به میهمانان نوروزی ارائه می دهد که رضایت بخش است . آقای شاه حسینی با تاکید بر برنامه های میدانی ، تأتر خیابانی اقدامات سال گذشته ستاد شهرستان را قابل تقدیر دانست برنامه های اجرا شده همچون پاتوق شمسی ، برنامه های فرهنگی و ورزشی در محل پارک اشکی و سرای محبت رضوان شهر از برنامه های خوبی بود که اجرا شد. ایشان پتانسیل های ستاد نوروزی را خوب ارزیابی کرد و خاطر نشان کرد انشاا.. با پیش دستی که شهردار محترم کرد امسال هم جزء بهترین شهرستان ها باشیم . ایشان نیز ضمن اشاره به مانور چند شب پیش از اداراتی که همکاری داشته اند نیز تقدیر و تشکر بعمل آورد . در پایان همکاری و تعامل ادارات با هم در خصوص بهتر برگزار شدن برنامه ها را خواستار شد.

آقای رضا بهرامی نماینده اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان اشکذر

نظارت بر اصنافی که بیشتر در آستانه سال نو ایجاد نقش می کنند از تاریخ بیستم اسفند ماه بیشتر می شود ، اقدامات لازم در خصوص برپایی نمایشگاه های نوروزی انجام خواهد شد و توجه بیشتر بر بازار میوه و خشکبار ، شیرینی فروشی ها تاکید و افزود آموزش های لازم به صنوف داده شده و امید واریم در این خصوص نیز به مشکل نخوریم.بهرامی نیز در رابطه با کسبه جاده سنتو افزود اخطارهای لازم صادر و انشاا... با هماهنگی فرمانداری و سایر نهادهای مزبور این کار به بهترین نحو صورت گیرد ، ایشان نیز ساماندهی دست فروش ها ، نظارت بربازارچه های هفتگی نیز در دستور کار اداره خود عنوان کرد.

آقای میرجلیلی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر

کارهای خوبی در حوزه میراث و جذب گردشگر در سطح شهرستان صورت گرفته است ، هماهنگی با تورهای استان و خارج از استان که نمونه آن جذب توریسم خارجی در ایام محرم و روز عاشورا در مراسم نخل برداری حسینیه سفید توده اشکذر می باشد –با توجه به پتانسیل های شهرستانی مجوزهایی در خصوص کمپ سوارکاری اسب صادر و ساماندهی باشگاهها که حمایت هیات سوارکاری و اداره ورزش و جوانان را می طلبد – مجموعه اقداماتی در خصوص جذب و ماندگار بودن گردشگر – احداث هتل و تقویت آنها – نظارت بر رستوران های داخل شهر و خارج شهر – شناسایی آثار تاریخی جدید از جمله بنای تاریخی طاحونه و هامانه – ترویج صنایع دستی و معرفی آن و فعال نمودن بخشی از آن توسط دو استادکار زیلو باف و ضرورت حمایت در این بخش – احیا هنر کاربافی در روستای شمسی – طناب تابی و سفال کاری ، ایجاد طرحی خاص بر روی سفال ، همکاری با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص طرح آثار شاد با محوریت بومی محلی ، تحلیل نقاط قوت و ضعف کمپ ورودی و مشکلات آن ، احداث سایت گردشگری ، احداث سایت گردشگری ، احداث دو مرکز بوم گرایی (خضرآبادو عصرآباد) سرمایه گذاری و ترویج یک سری کارها مثل برنامه پاتوق شمسی در شهر اشکذر ، از پیشنهادات و نقطه نظرات ایشان بود.

 

 

خانم شهرستانی (جمعیت هلال احمر شهرستان اشکذر)

در خصوص پیشنهاد یکسان سازی طرح های بنر عنوان  کرد طرح ها و دستورالعمل های هلال احمر بصورت متمرکز از سازمان ارسال و پس از نصب ارزیابی می گردد . ولی در خصوص جانمایی و محل نصب هماهنگی لازم با ستاد انجام خواهد شد. تصمیمات متخذه در خصوص احداث کمپ ها حداکثر تا تاریخ 20/12/94 صورت گیرد تا هماهنگی های لازم با استان صورت گیرد- همکاری با ستاد در خصوص توزیع بروشو یا کتابچه هایی که چاپ می شود و در اختیار ما قرار می گیرد از طریق اکیب آموزش دیده صورت می گیرد- برپایی نمایشگاه را از اقدامات خوب در محل کمپ ها یاد آور و نمایش پتانسیل ها ، سوغات ، غذاهای بومی محلی را در این نمایشگاهه خواستار شد-ایشان در خصوص نظارت سطح پارک و اسکان در محل پارک بانوان و ایجاد محوطه های خدماتی در اسکان ها مطالبی را ایراد فرمودند. خانم شهرستانی برپایی چادر نماز ، چادر سلامت ، چادر کودک، استقرار اکیپ امداد و نجات را از مجموعه اقدامات هلال احمرشهرستان در کمپ ها خاطر نشان ساخت.

آقای ملانوری ( اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اشکذر)

ایشان سلسله اقدامات ایام نوروز را غالبا بر اساس تغییر و تحول و دگرگونی در جهت بهتر کردن حال مردم عنوان کرد و فعالیت های عمده ای که میتوان در این ایام صورت داد و گاها هم با کمترین هزینه میتوان اجرا نمود از قبیل چیدن المان سفره هفت سین ، چاب یک سری بنرهای با مضمون فرهنگی خاص نوروز ،  تصویر سازی که نشانه تغییر و تحول در آستانه سال نو می باشد مثل خانه تکانی و پخش آهنگ و موسیقی دلنشین را در محل پارک ها و کمپ ها یادآور شد-ایشان نیز افزود ایجاد یک هویت و نمادی خاص با توجه شاخص های شهرستان که شهرستان اشکذر را بتوان به آن تشبیه کرد و در خاطر سپرد، تهیه کارت پستال با چاپ جاذبه های تاریخی – نقشه گردشگری و مسیر آن، تور عکاسی و استفاده از هنرمندان را از پیشنهادات خود مطرح ساخت.

آقای مهندس رضوانی (شخصیت فرهنگی و پیگیر امورات خیری)

درخصوص شناسایی هرچه بیشتر شهر اشکذر یک سریال 10 قسمتی در دست تهیه و تدوین است که امیدواریم در آستانه سال نو یک قسمت از آن که پتانسیل های فرهنگی و تاریخی ، صنعت، کشاورزی را نمایش داده است را آماده و در قالب CD  به همشهریان و مسافرین قرار دهیم.ایشان نیز حمایت های مالی در خصوص این پروژه توسط ارگانها ، حامیان خصوصی خواستار شدند.

آقای ابراهیم خلیلیان(نماینده دفتر امام جمعه شهر اشکذر)

ضمن تقدیر و تشکر و تقدیم سلام امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام طالبیان ، ترویج و بهتر برگزار شدن برنامه های فرهنگی ،مذهبی در آستانه سال نو در کنار قبور مطهر شهداء و ضرورت خدمات رسانی در آن مکان با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد را یادآور و خواستار حمایت و توجه بیشتر در آن محل را یادآور شدند . ایشان نیز در خصوص درج متون بر روی بنر ها و بروشورها مطالبی ایراد فرموده و خاطرنشان ساختند دقت لازم صورت گیرد تا مطالب و بنرها زیبنده شهرستان باشد.

 

محمد حیدری (عضو شورای اسلامی شهر اشکذر)

ایشان در خصوص دستفروش ها ، مسائل و مشکلاتشان از قبیل مسائل بهداشتی ، تقلبی بودن اجناس دستفروش ها و گزارش هایی که به آن شورا واصل شده ، خواستار رسیدگی بیشتر در این خصوص شدند و توجه بیشتر به ابنیه های تاریحی و ضرورت بهسازی  به آنها علی الخصوص آب انبار فیروزآباد را مورد تأکید قرار داد.

محمدجلال دهقان (ناحیه مقاومت سپاه شهرستان اشکذر)

ضمن تشکر از شهردار محترم و پرسنل محترم در خصوص برنامه های فرهنگی و نمایشگاهی  که در محل پارک اشکی صورت میگیرد مطالبی عنوان کرد که فعالیت های سپاه در مجموعه فضای باز و مسقف با مجموع حدود 20 غرفه با حضور بسیجیان برنامه ریزی و اجرا خواهد شد و نیز همانند سال گذشته برنامه های خاصی هم در محل مسجد ریگ رضوان شهر خواهیم داشت- پارک اشکی که محل استقبال و اسکان مسافرین است در پیک های شلوغی پارک دچار مشکل می شود که خدمات رسانی در این ساعات نیاز به توجه بیشتر را می طلبد- با تلاش های صورت گرفته در سال های گذشته بخشی از سیستم صوت پارک اشکی راه اندازی شد و انشاا.. امیدواریم امسال این سیستم تکمیل و تا انتهای پارک کشیده شود – ایشان نصب مانیتور در پارک را عنوان کرد تا بتوان در ایام سال و برنامه های فرهنگی قابل اجرا باشد – ضرورت آماده سازی پارکینگ در پشت پارک ، راهنمایی و هدایت مسافرین به پشت پارک ، اسکان موقت ، در اختیار گذاشتن چادر و پتو به مسافرین را از دیگر اقدامات این نهاد خدوم خاطر نشان ساخت.

آقای میرحسینی (آبفا)

آمادگی اکیپ پیش قراول توسط اکیپ های مجهز و خدمات رسانی در ایام سال ، نظارت و کنترل کیفیت آب در ایام نوروز در دستور کار این اداره است.

تبلیغات اسلامی (حجه الاسلام والمسلمین پور قیومی)

تبلیغات فرهنگی از طریق پل عابرپیاده روبروی پارک اشکی دارای فضای مناسبی است ، برگزاری نمازجماعت در مساجد سبحان و صاحب الزمان (عج) و حضور امام جماعات در آن مساجد ، نظافت مساجد ، شستشوی فرش ها ،  توزیع بسته های فرهنگی همراه با مسابقه، چاپ بروشورها و دقت در توزیع آنها، تاکید بر ماندگاری مسافرین با توجه به اینکه در نزدیکی شهر یزد هستم و مجموعه اقداماتی که باعث اسکان و جذب مسافرین در شهر خواهد شد، نظارت و توجه به کمپ های گردشگری خارج شهر علی الخصوص عصرآباد ، آمادگی برگزاری مسابقه اینترنتی ، چاپ تصویر امام جمعه سابق مرحوم رضوی ،پاسخگویی به سوالات شرعی مسافرین ، نظارت بیشتر بر بنرهایی که در جاده سنتو نصب می شود با توجه تاکید بر نظارت بیشتر و پرهیز از رفتارهای نامهربانانه برخی افراد، تاکید بر ضرورت و توجه بیشتر به شهروندان،نصب بنر و جملات و تصاویر انرژی زا تا خستگی سفر را از مسافرین دور کند.و تاکید بر برنامه ریزی در خصوص مراسم روز 12 فروردین از پیشنهادات این اداره بود

 

آقای ملانوری (فرمانداری)

ستاد ساماندهی خدمات سفر خدمات خاصی را دارد که در ایام سال برنامه ریزی می کند ولی در ایام نوروز بصورت ویژه  به آن توجه می کند . ایشان در خصوص عدم موازی کاری و تقسیم کار ادارات از طریق کمیته 10گانه و آموزش های لازم به پرسنل مطالبی ایراد و کمیته های این ستاد را نیز معرفی کردند. 1- کمیته خدمات حمل و نقل 2- کمیته خدمات امداد و نجات3- کمیته انتظامی ، امنیتی و ترافیک 4-کمیته خدمات هماهنگی شهرداری ها و دهیاری ها 5- کمیته خدمات برنامه ریزی و آمار،6- کمیته خدمات اسکان 7- کمیته خدمات تنظیم بازار 8- کمیته ارزیابی و رسیدگی به درخواست ها 9- کمیته خدمات بهداشتی ، سلامت و محیط زیست10- کمیته خدمات اطلاع رسانی و تبلیغات وخدمات فرهنگی**  ملانوری در خصوص کمیته ها تشریح کردند هر کمیته وظایف خاص خود و اعضاء آن مشخص و تفکیک می شود. وی از قابلیت های بالقوه شهرستان نام برد و افزود متاسفانه تاکنون از تمام توان استفاده نکرده ایم وی در خصوص روز شهرستان تاکید بر اهمیت آن روز داشته و آینه تمامی کارها و اقدامات ما در آن روز بصورت خاص انعکاس می یابد و باید سعی و تلاش خود را در این روز دو چندان کنیم تا در ارزیابی ها نمرات خوبی همچون سال های گذشته نصیب شهرستان گردد.وی در خصوص عدم همکاری برخی از ادارات در خصوص گزارش کار جهت جمع بندی و ارائه به استان را یاد آور و تاکید بر مستند سازی اقدامات صورت گرفته در این ایام و ارائه گزارش به این ستاد را یادآور شد.

آقای مهندس فتوحی (معاون شهردار اشکذر)

تاکید بر حل و فصل ساماندهی اصناف جاده سنتو و جمع آوری سد معابر آن منطقه و سایر نقاط دیگر شهر، آموزش و پرورش لیست های مدارسی که در آن اسکان صورت می گیرد را به شهرداری ارسال تا در نقسه شهر درج گردد و توجه به معرفی بیشتر شهر و شهرستان توجه به صنعت اسب و استقرار کمپ شتر و اسب سواری در محل پارک بزرگ شهر و اسکان موقت و تامین روشنایی پارک بزرگ شهر را از پیشنهادات خود عنوان کرد.

آقای حجت الاسلام سیدی ( اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان اشکذر)

ویژه برنامه های تحت عنوان آرامش بهاری از 28 اسفند تا 15 فروردین برگزار می گردد ،  تاکید بر متحدالشکل بودن بنرها که از استان ارسال می شود، و برنامه های خاصی که پیشنهاد کردند برپایی ایستگاه کتاب خوانی ، وقف کتاب ، ایستگاه نقاشی برا ی کودکان ، ایستگاه وسایل ورزشی برای کودکان ، برجسته نمودن توانمندی های شهرستان ، عرضه محصولات فرهنگی ، معرفی سوغات شهر، ایستگاه شهدا و نصب وصیت نامه های آن بزرگواران ، ایستگاه راهنمای زائر و بلوتوث ، ایستگاه تحت عنوان آموزش اسب سواری را اشاره کردند

در پایان و جمع بندی فرماندار محترم فرمودند جلسه شهرستانی در آینده برگزار و تاکید بر مباحثی که مطرح شد و مصوباتی خوبی تدوین و گام بزرگی در جهت اهداف ستاد برداشته شد . شاه حسینی افزود در خصوص فضاهایی که شهرداری متولی آن هست در خصوص جانمایی و نصب بنرها و پلاکاردها هماهنگی های لازم صورت گرفته و رعایت روابط بین دستگاهی صورت گیرد و سعی گردد تداخلی در کارها صورت نگیرد ضمن اینکه تعامل و همدلی دستگاههای شهرستان زبان زد است و تاکید بر بهتر برگزار شدن برنامه ها می باشد./

 

مصوبات جلسه:

  1. تشکیل ستاد هماهنگی تسهیلات نوروزی ، دعوت از اعضا و ارائه شرح وظایف در قالب کمیته های خدماتی 10 گانه
  2. کلیه طرح ها و متون طراحی شده و قابل نصب در کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی شهرستان مطرح گردد ، در خصوص طرح های کشوری فقط مجوز نصب از سوی شهرداری در محدوده شهری و سایر نقاط در حوزه های مربوطه اخذ گردد.
  3. کلیه اداراتی که نیاز به فضا جهت استقرار کانکس ، چادر ، خیمه و داربست جهت نصب بنر را دارند حداکثر تا 94/12/15با اعلام کتبی و شرح متراژ فضای درخواستی  به کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات و شهرداری اشکذر تحویل گردد، لازم به تاکید است در صورت عدم مکاتبه در زمان مقرر نسبت به جانمایی ها اعتراضی وارد نمی باشد.
  4.  کلیه ادارات و نهادها  شرح پتانسیل ها و دستاوردهای خود و مطالبی که لازم به چاپ در کتابچه و بروشور نوروزی می باشد را به کمیته خدمات اطلاع رسانی و تبلیغات و یا شهرداری اشکذر تحویل نمایند.
  5. امکانات رفاهی پارک بانوان و پارک بزرگ شهر در حال فراهم شدن است .نسبت به برنامه ریزی در این فضاها تصمیمات متخذه به ستاد تسهیلات شهرستان ارسال شود.
  6. راهنمای مسافرین و جذب آنها به شهر از طریق پیک موتوری با لباس متحدالشکل
  7. پیگیری آسفالت جاده سنتو و بهسازی آن توسط اداره راه و شهرسازی
  8. ساماندهی دستفروش ها و تبعات آن و اطلاع رسانی از طریق اداره صنعت ، معدن و تجارت
  9. کلیه ادارات شرح اقداماتی که در حال برنامه ریزی آن هستند را جهت طرح در جلسه بعضی ستاد و تفکیک در کمیته 10 گانه اعلام نمایند./
  10.  اداره آموزش پرورش لیست مکانهای اسکان خود را حداکثر تا تاریخ 94/12/15 به ستاد تسهیلات شهرستان اعلام نماید./